ВІДЛУННЯ ВИСТАВКИ

Витаме, дорогі поціновувачі лемківської культури! Смакуємо деталями нашого візиту до Ужгорода. Найголовнішою подією, яка покликала нас в неблизьку дорогу, була виставка творів лемківських майстринь Марії Бурдяк і Галини Дудар. Цих двох лемкинь поєднала мереживна, витончена, благородна лемківська витинанка. Майстерність кожної витинанкарки заслуговує на окремі дописи про їх творчу дорогу, напрацювання, здобутки. Сьогодні розкажемо про Марію Нестерівну Бурдяк – гордість сучасної лемківської культури.

У фондах музейного комплексу «Лемківське село» зберігається понад 200 витинанок мисткині. Щиро завдячуємо за це донькам Марії Бурдяк та Чортківській організації Всеукраїнського товариства “Лемківщина”(голова Богдан Дудяк).

Народилася пані Марія на зеленій Лемківщині, в селі Устя Руське Горлицького повіту в далекому 1931 році 29 листопада. Неповторні розкішні краєвиди Низьких Бескидів сформували у дівчинки чудову уяву, витончений смак і любов до прекрасного. З дитинства маленька Марися вирізувала різні витинанки, малювала, творила хрестикові узори для усієї великої родини.

Як згадувала Марія Несторівна, дехто помилково гадає, шо для того, аби робити витинанки, треба бути мало не художником. “Зовсім ні!”, – стверджувала вона, – “Витинанка не обов ‘язково має бути витонченою, деякі майстри навіть умисно не прагнуть досягти витонченості… Навіть будь-яка дитина здатна намалювати квіточку чи листочок, і цього цілком достатньо”.

Страшна доля депортованих не оминула і сім’ю Бурдяків. У 1945 р., під час депортації лемків, пані Марія разом з сім’єю переїхала до села Ягільниця Чортківського району, що на Тернопіллі. Закінчила Чернівецький університет. 33 роки працювала у школі. За професією – вчитель-філолог, за покликанням – фольклорист, майстер народного мистецтва, витинанкарка, художниця хрестикових орнаментів, громадська діячка. Від 1985 року мисткиня – учасниця багатьох районних та обласних виставок. У 1993 році її роботи експонувалися на виставці у Києві на 1-му Всеукраїнському святі народних майстрів “Українські витинанки”. У Державного історико – архітектурного заповідника м. Бережан експонувалася її виставка “Світ фантазії у витинанках і хрестикових узорах”. Марія Бурдяк була багатогранною творчою особистістю: її цікавила пісня, танець, лемківські обряди, писала чудові вірші. ЇЇ боліла Лемківщина. В далеких шістдесятих темою її дипломної роботи була «Говір лемків Горличчини». Але особливе місце у її серці займала витинанка. Чи то мереживні стежки Лемковини, чи то уява маленької Марисі, котра любила вивчати і малювати сніжинки, але любов’ю усього її життя стала саме ВОНА. ЇЇ витинанки прості і водночас повторити їх доволі складно. І кожному, хто дивиться на них, його уява бачить своє . 1 листопада 2020 року згасла свічка життя великої Лемкині.

До останніх днів, до останнього подиху, у тілесній немочі, але силі лемківського духу вималювала вишуканими непростими, як її життя, візерунками на папері, вкладаючи спогади й тугу за рідним краєм, за життєдайним повітрям зелених Бескидів!

Нагадуємо, що ужгородці мають унікальну можливість до кінця цього місяця відвідати виставку лемківських витинанок Марії Бурдяк і Галини Дудар «В моїм серці – Лемковина», що в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту, та отримати справжню насолоду від споглядання творінь рук лемківських.

Запрашаме!

+8

Переглянути статистику та оголошення

Просувати допис

Усі реакції:

7575